مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپی

اسپانسرشیپ کانادا شامل چه افرادی می‌شود؟

اگر شما دارای اقامت دائم کانادا و یا سیتیزن کانادا بوده و سن شما بالای ۱۸ سال است می‌توانید همسر پدر و یا مادر خود را اسپانسر نمایید و آنها هم اقامت دائم کانادا را به‌دست آورند. به عنوان مثال در مورد مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج شما به عنوان اسپانسر کننده و همسرتان به عنوان اسپانسر شونده می‌بایست در هنگام ارسال مدارک به اداره مهاجرت کانادا باید مقیم (دارای کارت PR کانادا) و یا شهروند (دارای پاسپورت کانادا) کانادا باشید. همچنین شما به مدت ۳ سال از زمان ورود به کانادا، متعهد به پرداخت کلیه هزینه‌های فرد اسپانسر شده خواهید بود.

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپی

اسپانسرشیپ کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • اسپانسر همسر
 • اسپانسر پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ
 • اسپانسر فرزندان

بررسی شرایط اخذ ویزا

در این روش باید فرد اسپانسر کننده و اسپانسر شونده اثبات کنند حداقل شرایط موردنیاز برای اخذ ویزا را دارند. از جمله شرایط فرد اسپانسرشونده می توان به دارا بودن حداقل ۱۸ سال سن، دارا بودن تمکن مالی موردنیاز، حضور در کانادا در زمان اسپانسرشیپ و داشتن کارت اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را نام برد. شرایط فرد اسپانسر کننده نیز بسته به این که همسر، والدین یا فرزند متقاضی باشد متفاوت خواهد بود.

 • دریافت پکیج اپلای

این پکیج توسط اداره مهاجرت در اختیار متقاضیان اسپانسرشیپ قرار داده می شود و شامل نقشه راه و چک لیست مدارک مورد نیاز هم برای اسپانسر و هم فرد حمایت شونده است و تمامی فرم های مورد نیاز که باید تکمیل شوند نیز در آن وجود دارد.

 • تکمیل پکیج

پس از دریافت این پکیج، باید تمامی اسناد و مدارک را طبق دستور العملی که در آن وجود دارد، جمع آوری و تمامی فرم ها را نیز تکمیل کرد.

 • پرداخت هزینه های مورد نیاز

این هزینه ها شامل هزینه پروسه اسپانسرشیپ، هزینه حق اقامت دائم کانادا و هزینه احراز هویت بیومتریک می شوند. البته، هزینه معاینات پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه هم جزو هزینه هایی هستند که گاهی اوقات و بسته به شرایط متقاضی، باید پرداخت شوند.

 • ارسال درخواست اسپانسرشیپ

شما هم از طریق ایمیل میتوانید درخواست خود را ارسال کنید و هم از طریق خدمات پیک. آدرس های مورد نیاز در دستور العملی که در پکیج اپلای وجود دارد، قید شده است.

 • ارسال اطلاعات تکمیلی

اداره مهاجرت کانادا گاهی اوقات در طول پروسه بررسی پرونده ی اسپانسرشیپ درخواست ارائه یک سری اطلاعات تکمیلی می کند که معمولا شامل احراز هویت بیومتریک، معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه می شوند.

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپی

شرایط اسپانسرشیپ همسر شریک زندگی برای اقامت در کانادا

این برنامه به شهروندان کانادا و یا دارندگان اقامت دائم اجازه می‌دهد همسر رسمی (Common-law spouse) خود را به کانادا بیاورند.

 • باید حداقل دارای ۱۸ سال به بالا باشد
 • ازدواج شما به‌صورت قانونی ثبت‌شده و دارای سند باشد

ازدواج نامتعارف اگر در کانادا انجام‌شده باشد قابل‌قبول است در غیر این صورت در دسته‌بندی‌های common-law partner و conjugal partner (این مورد بین زن و مرد نیز وجود دارد) که ذکر کردیم قرار می‌گیرد:

ازدواج‌های رسمی  Conjugal partner

 • حداقل ۱۸ سال به بالا داشته باشند
 • حداقل یک سال باهم بوده و تعهد ازدواج باهم را داده باشند. (از طریق برخی موارد مانند حساب بانکی بررسی می‌شود)
 • خارج از کانادا زندگی کرده باشند

اگر دو نفر به دلایلی مانند منع ازدواج مذاهب مختلف باهم یا قانونی نبودن ازدواج میان دو نفر با جنس مشابه در کشورشان نتوانسته‌اند زندگی و یا ازدواج کنند نیز در این دسته قرار می‌گیرند که باید این مورد را ثابت کنند

برای تأیید صلاحیت همسر، فرزند و شریک زندگی خود باید اسناد و فرم‌های مرتبط را به‌طور دقیق پرکنید و اطلاعات اضافی که از شما خواسته می‌شود مانند تست‌های پزشکی و یا انگشت‌نگاری و عکس دیجیتال را انجام دهید.

چه تفاوتی بین ویزای اسپانسرشیپ outland و inland وجود دارد؟

ویزای اسپانسرشیپ outland به این معنا است که همسر شما خارج از کانادا زندگی می ­کند و تا وقتی که پرونده مهاجرتی شما و همسرتان بررسی شود، می­ توانید با همسرتان زندگی کنید. پس از اخذ ویزای اسپانسرشیپ و طی نمودن مراحل مهاجرتی، می ­توانید هر دو در کشور کانادا زندگی نمایید. در مقابل در ویزای اسپانسرشیپ inland، در شرایطی است که همسر شما همراه با خودتان در کشور کانادا زندگی می­ کند. پس از طی کردن مراحل اسپانسر شدن، همسر شما مجوز کار یا work permit را دریافت می­ کند و می ­تواند کسب درآمد نماید.

در چه شرایطی ویزای اسپانسرشیپ همسر تعلیق می­ شود؟

اگر فردی که اسپانسر می­ کند، به­ دلیل ارتکاب به جرمی، تا مدت 10 سال به زندان محکوم شود، ویزای اسپانسرشیپ همسر او تعلیق می ­شود  در صورتی که فرد اسپانسرکننده برای آن که بتواند به کشور کانادا وارد شود، inadmissible شود، یا در وضعیتی قرار گیرد که در نتیجه­­ آن پاسپورت کانادایی خود را از دهد، موجب تعلیق ویزای اسپانسرشیپ خواهد شد.

در برخی از موارد ممکن است اوضاع پیچیده­ تر شود و اداره­ مهاجرت از نظر مسائل امنیتی، حقوق بشر یا جرم و جنایت، برای فرد نامه­­ inadmissible بودن صادر نماید در این شرایط تا بررسی وضع موجود، ویزای اسپانسرشیپ همسر وی به حالت تعلیق در می ­آید و پیگیری ­های لازم انجام می­ گیرد.

شرایط مهاجرت والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ فرد حامی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ دارند، برای این‌که نشان دهند واجد شرایط برای انجام این کار هستند، باید دارای شرایط زیر باشند:

 • تکمیل کردن تمامی فرم‌ها و ارائه اسناد و مدارک موردنیاز
 • انجام معاینات پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • انجام احراز هویت بیومتریک

شرایط اسپانسرشیپ فرزند وابسته برای مهاجرت به کانادا

 • باید زیر ۲۲ سال سن داشته باشند.
 • همسر یا شریک زندگی نداشته باشند.
 • فرزندان بالای ۲۲ سال در صورت دو شرط می‌توانند اسپانسر شوند
 • آن‌ها به دلیل وضعیت روحی و جسمی قادر به حمایت مالی از خود نباشند.
 • تا قبل از ۲۲ سالگی به حمایت مالی والدین متکی بودند.

توجه کنید که تا قبل از پردازش درخواست فرزند شما باید این موارد را رعایت کند. اگر شما ساکن کانادا و یا سیتیزن آن هستید، فرزند شما نیز سیتیزن کانادا محسوب می‌شود، حتی اگر در کانادا متولد نشده باشد. البته برای این مورد باید در زمان تولد فرزند، شما سیتیزن یا  شهروند  کانادا باشید که در این صورت لازم نیست برای اسپانسرشیپ فرزندتان اقدام کنید زیرا او به‌عنوان اولین نسل متولدشده شما خارج از کانادا حساب می‌شود.

رابطه فرزندی چگونه تعریف می شود؟

مهم ترین تعریفی که برای اثبات رابطه فرزندی ارائه میشود، فرزند بیولوژیک است. اما در شرایطی ممکن است شما فردی را به فرزند خواندگی قبول کنید که در این صورت نیز می توانید با توجه به شرایط موجود، از ویزای کانادا از طریق اسپانسرشیپ فرزندان، اقدام به مهاجرت فرزند خود نمایید. برای اثبات رابطه فرزندی نیز مانند سایر نسبت ها، نیاز است تا مدارک موجود به اداره مهاجرت ارائه شود تا پرونده مربوط به آن مورد بررسی قرار گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *