مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت از طریق خود اشتغالی در کانادا چیست؟

ویزای خود اشتغالی کانادا به عنوان ویزای ورزشکاری و هنرمندی نیز ‌شناخته می شود و جهت دریافت این نوع ویزا، متقاضی باید نشان دهد که به اندازه کافی دارای سابقه و تجربه در زمینه کاری خود می باشد. برای اثبات این امر شخص باید نشان دهد که دارای دو سال سابقه خود اشتغالی و یا شرکت در مسابقات بین المللی است، البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع داشتن سابقه کاری یک سال نیز مورد قبول می باشد. هر چه میزان تجربه و سابقه متقاضی برنامه خود اشتغالی کانادا بیشتر باشد، امتیاز وی نیز بالاتر خواهد بود. این مقاله توسط کارشناسان برجسته و آگاه موسسه مشاوره ای MIE نوشته شده است و هرگونه کپی برداری، بدون ذکر منبع، از این متن از نظر شرع و قانون حرامست. از عوامل موثر بر کسب امتیاز در این پروسه می توان به سطح تحصیلات، سن، مدرک تحصیلی، سطح تسلط به زبان همسر متقاضی خود اشتغالی کانادا اشاره نمود. همانند دیگر ویزاهای کاری کشور کانادا، این نوع ویزا نیز بر اساس سیستم امتیاز بندی برنامه ریزی شده است. علاوه بر موفقیت در سیستم امتیازبندی، متقاضی روش خود اشتغالی در کانادا باید توانایی مالی خود را برای گذران زندگی خود و خانواده در کشور کانادا به اثبات برساند.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

چه افرادی می توانند برای ویزای خود اشتغالی کانادا اقدام کنند؟

همانگونه که می دانیم همه افراد نمی توانند در برنامه خوداشتغالی کانادا شرکت نمایند و این برنامه مختص افراد واجد شرایط می باشد. افرادی که دارای ویژگی های موجود در زیر باشند، می توانند در ویزای خوداشتغالی کانادا شرکت نمایند.

 • داشتن تجربه در ارتباط با فعالیت های مختلف فرهنگی
 • داشتن تجربه در ارتباط با فعالیت های مختلف ورزشی
 • داشتن علاقه و اثبات آن جهت همکاری در زمینه های فرهنگی و ورزشی
 • علاقه به خوداشتغالی و داشتن شغل مستقل
 • توانایی کسب درآمد از انجام کارهای هنری و ورزشی

شرایط لازم برای مهاجرت از طریق برنامه خود اشتغالی

تجربه مرتبط برای شخص خود اشتغال به معنای داشتن دسته کم دو سال تجربه کاری در یک زمینه خاص است. این تجربه دو ساله باید در طول فاصله زمانی بین 5 سال پیش از اقدام برای اخذ ویزا و روز تصمیمتان برای اخذ ویزای خود اشتغالی باشد. در صورتیکه مدت تجربه کاری شما بیشتر باشد امتیازهای بیشتری دریافت خواهید کرد.

حداقل تجربه شما باید:

برای فعالیت‌های فرهنگی

 • یک سال خوداشتغالی در یک زمینه فرهنگی، یا
 • یک سال مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی در سطح بین‌المللی، یا
 • ترکیبی از یک سال خود اشتغالی در زمینه فرهنگی و یک سال مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی در سطح بین‌المللی باشد.

برای فعالیت‌های ورزشی

 • دو دوره یک ساله خود اشتغالی در زمینه ورزشی، یا
 • دو دوره یک ساله شرکت در فعالیت‌های ورزشی در سطح بین‌المللی، یا
 • ترکیبی از یک سال خوداشتغالی در زمینه ورزشی و یک سال شرکت در فعالیت‌های ورزشی در سطح بین‌المللی باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

مهاجرت خوداشتغالی کانادا نیازمند طی نمودن مراحلی است که در این بخش از مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

تنظیم اسناد:

اولین قدم برای دریافت ویزای خود اشتغالی کانادا تنظیم مدارک مورد نیاز برای طی نمودن این پروسه است. تمامی مدارک باید بر اساس مدارک مورد نیاز کشور کانادا تنظیم شده و کل اعضای خانواده تحت معاینه پزشکی و دارای برگه سوء سابقه کیفری باشند.

آماده کردن برنامه ها:

متقاضیان برنامه خود اشتغالی کانادا باید فرم‌های مربوطه و تمامی پرسشنامه ها را به دقت و با توجه به اطلاعات دقیق تکمیل نمایند.

پرداخت نمودن هزینه های درخواست:

متقاضیان باید طبق یک رسید هزینه لازم برای بررسی مدارک را به صورت آنلاین پرداخت نموده و رسیده آن را نزد خود نگه دارند.

ارسال درخواست:

مدارک تکمیل شده باید از طریق پست ارسال شوند.

بررسی و تایید برنامه:

پس از ارسال نمودن تمامی مدارک، اداره مهاجرت کشور کانادا، درخواست را بررسی نموده و در صورت تایید، متقاضی خود اشتغالی کانادا موفق به دریافت اقامت دائم کانادا می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

سیستم امتیازدهی برای ویزای خوداشتغالی کانادا

در سیستم امتیازدهی ویزای خوداشتغالی کانادا حداکثر نمره قابل کسب  100 امتیاز است. حداقل امتیاز قبولی برای متقاضیان خود اشتغالی در حال حاضر 35 امتیاز تعیین شده اما این رقم ممکن است تغییر کند. در این سیستم، آموزش یا همان مدرک دانشگاهی حداکثر 25 امتیاز، تجربه کاری مرتبط حداکثر 35 امتیاز، سن حداکثر 10 امتیاز، توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی یا فرانسوی حداکثر 24 امتیاز و انطباق پذیری حداکثر 6 امتیاز تعیین شده است.

شیوه انتخاب از میان متقاضیان

متقاضیان بر اساس موارد زیر انتخاب خواهند شد:

 • مدارکی که ارائه داده‌اند
 • امتیاز دریافتی در هر یک از معیارهای پنج‌گانه
 • احراز شرایط تعریف شخص خوداشتغال

به عنوان بخشی از فرآیند مهاجرت به کشور کانادا، ممکن است از شما خواسته شود در یک مصاحبه حضوری یا از راه دور شرکت کنید. در این مصاحبه ممکن است افسر مهاجرت از شما بخواهد در مورد موارد زیر بیشتر توضیح دهید:

 • اطلاعاتی که گنگ یا مشکوک هستند
 • کمبودها یا نقص در مدارکی که ارائه داده‌اید

بین صحبت‌های شما در مورد توانایی‌تان و برآورد افسر مهاجرت تفاوت بسیاری وجود دارد و امتیاز دریافتی شما در هر معیار توسط وی مشخص و داده خواهد شد و بر اساس آن در مورد درخواست شما تصمیم‌گیری می‌شود.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

چگونه درخواست ویزای خوداشتغالی مهاجرت به کانادا را ثبت کنم؟

ابتدا می بایست در سایت اداره مهاجرت کانادا برای خود و همراهانتان یک اکانت ایجاد کنید و پس از تکمیل اطلاعات اولیه و متناسب با شرایط شما و طبق اطلاعات وارد شده، بصورت خودکار یکسری فرم های مخصوص در قالب یک بسته، جهت دانلود در اختیار شما قرار خواهد گرفت . بسته ثبت درخواست را از سایت اداره مهاجرت کانادا دانلود کنید. این بسته شامل یک راهنما و چک لیست مربوط به مدارک است. از راهنما برای کمک به پر کردن صحیح فرم ها استفاده کنید.

فرم نمونه ثبت نام برای کانادا را پر کنید و وقتی کارتان تمام شد:

 • روی گزینه Validate که در فرم قرار دارد کلیک کنید. اگر بخشی از فرم ثبت نام را پر نکرده باشید به رنگ قرمز به شما نشان داده خواهد شد.
 • در صورتی که تمام فیلدها را درست و کامل پر کرده باشید اخطاری به شما داده نمی شود و در این زمان بهتر است که از فرم پر شده ثبت نامتان یک پرینت بگیرید، به ویژه در مورد صفحه یا صفحاتی که بارکد دارند.
 • هر جایی در فرم ثبت نام ویزای خود اشتغالی کانادا از شما خواسته شده، تاریخ را نوشته و امضا کنید.
 • تمامی صفحات فرم ثبت نام، از جمله صفحات دارای بارکد، را در بسته درخواست ویزای خود اشتغالی کانادا قرار دهید.
 • دیگر فرم ها را نیز پرینت گرفته و هر جا خواسته شده تاریخ را ذکر کرده، امضا کنید.
 • تمام اطلاعات دیگری که در سند چک لیست آمده را آماده کنید تا مطمئن شوید چیزی را فراموش نکرده اید.
 • تمامی فرم ها، اطلاعات، اسناد، امضاها، نتایج تست زبان و هزینه هایی که خواسته شده را پرداخت کنید و اگر بصورت آنلاین درخواست خود را ثبت می کنید آنها را در سایت اداره مهاجرت کانادا آپلود نمائید و اگر مدارک را مستقیماً به VAC تحویل می دهید، همه را پرینت کرده و در روز مقرر تحویل دهید. اگر چیزی جا مانده باشد، درخواست ویزای خوداشتغالی کانادا شما ناقص بوده و بدون پردازش به شما بازگردانده خواهد شد.

تمام پاسخ های شما باید کامل و مبتنی بر حقیقت باشند. اگر مشخص شود که در مورد خود دروغ گفته اید (اطلاعات نادرست داده یا چیزهای مهم را ذکر نکرده و جا انداخته اید):

 • ممکن است درخواست شما قبول نشود.
 • ممکن است پرونده شما مورد بررسی قرار نگیرد.
 • ممکن است به مدت 5 سال از امکان درخواست مجدد برای مهاجرت به کانادا محروم شوید.

سؤالات متداول

چه کسانی می توانند ویزای خود اشتغالی کانادا دریافت کنند؟

متقاضیانی که سابقه فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در عرصه بین المللی داشته باشند.

حداقل امتیاز لازم برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا چقدر باید باشد؟

حداقل امتیاز 35 و حداکثر 100 امتیاز لازم است.

معیارهای امتیازدهی در مهاجرت خوداشتغالی کانادا کدام اند؟

معیارها شامل سن، تحصیلات، تجربه و سوابق کاری، مهارت‌های زبانی (انگلیسی یا فرانسوی) و توانایی راه‌اندازی و اداره مشاغل در کانادا هستند.

مدت زمان پردازش ویزای خود اشتغالی کانادا چقدر است؟

معمولا زمان پردازش حدود 21 ماه برای اعلام نتیجه درخواست ویزای خود اشتغالی مورد نیاز است اما با توجه به تعداد درخواست ها می تواند بیشتر طول بکشد.

آیا ویزای خود اشتغالی کانادا نیاز به داشتن سرمایه دارد؟

بله این نوع ویزا از زیر شاخه های ویزاهای سرمایه گذاری می باشد  و شخص باید اثبات کند بعد از ورود به کانادا می تواند در زمینه کاری خود به صورت خوداشتغال مشغول به کار شود.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

ترفندهایی برای قانع کردن آفیسر مهاجرت

همانگونه که ذکر شد در مهاجرت خوداشتغالی کانادا به علت نبود قوانین شفاف و روشن تصمیم نهایی با آفیسر مهاجرت خواهد بود. فرد متقاضی باید تلاش نماید با به کار بستن ترفندهایی که در زیر آمده موفق به متقاعد کردن آفیسر مهاجرت بشود.

 • فرد متقاضی مهاجرت خوداشتغالی در حوزه فعالیت مورد نظرش دارای سابقه و تجربه لازم باشد.
 • در صورتی که سابقه مهاجرت کانادا را داشته مطرح نماید.
 • داشتن طرح تجاری قوی میتواند در این زمینه کارساز باشد.
 • سطح زبان انگلیسی و یا زبان فرانسه می تواند در این زمینه مثمر ثمر باشد.
 • اگر فرد متقاضی مهاجرت خوداشتغالی بتواند درکانادا برای خود شریک یا شرکای تجاری پیدا کند، توانسته است گام مؤثری در قانع کردن آفیسر مهاجرت بردارد.
 • اگر فرد بتواند نشان دهد که شغل پیشنهادی ­اش می­ تواند به تولید درآمد کافی برای تأمین هزینه زندگی خود و خانواده اش بیانجامد، گام مؤثری برای اخذ ویزا برداشته است.
 • فرد متقاضی مهاجرت خوداشتغالی کانادا باید تلاش کند آفیسر مهاجرت را متقاعد کند که کاری که میخواهد انجام دهد تأثیر قابل ملاحظه ای بر فرهنگ و هنر کانادا دارد

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه با مشاورین کنیران تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای مهاجرت به کانادا را به شما عزیزان بیان می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *