مهاجرت به کانادا

در این مطلب، راهنمایی کامل از مهاجرت به کانادا مطابق با دقیق ترین و جدیدترین اطلاعات و آمار مهاجرتی در سال 2022 رو در اختیار شما قرار خواهیم داد.

این مطلب به صورت مداوم بروزرسانی شده تا شما بتوانید جدیدترین شرایط مهاجرت به کانادا و قوانین مهاجرتی این کشور را در اختیار داشته باشید. همچنین جهت دریافت مشاوره لحظه‌ای میتوانید با ما در تماس باشید.

از آنجایی که کانادا به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی در جهان تبدیل شده است، روش های مهاجرتی بسیاری را برای متقاضیان فراهم کرده است تا آنها بتوانند با دریافت انواع ویزای کانادا به این کشور سفر کنند.

مهاجرت به کانادا

چرا کشور کانادا بهترین کشور برای مهاجرت است؟

همه ما می دانیم که کشور کانادا همه ساله از سیل عظیمی از مهاجران و پناهندگان استقبال می کند. حتی آمار و ارقام حاصله از مطالعات میدانی هم مبین این جایگاه برتر این کشور می باشد. مثلا، بنا به مطالعه انجام شده توسط U.S News and World Report، کشور کانادا پس از آلمان، دومین کشور مهاجر پذیر دنیا رتبه بندی شده است.

مهاجرت به کانادا

دلایل اساسی مهاجرت به کانادا:

 • اقتصاد قوی
 • نرخ بیکاری 6.9%
 • فرصت های کاری بالا
 • تنوع قومی
 • فرهنگ کانادایی
 • تامین اجتماعی در کانادا
 • قوانین مهاجرتی راحت

در ادامه با مهم‌ترین روش های مهاجرت به کانادا آشنا می‌شویم. سپس شرایط مهاجرت به کانادا، هزینه‌‌های آن، امتیازبندی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کانادا را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت به کانادا

روش‌های مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از شیوه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که هر فرد باید نسبت به شرایط زندگی، کاری و تحصیلی خود کم ریسک‌ترین و بهترین روش مهاجرتی را برای خود انتخاب کند.

 • مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس
 • مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ
 • مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی (هنرمندان و ورزشکاران)
 • مهاجرت به کانادا از طریق پیشنهاد شغلی
 • مهاجرت به کانادا از اسپانسر شیپی
 • مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص یا ماهر
 • مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس

با خرید یا راه اندازی یک بیزینس در کانادا، میتوانید در ابتدا ویزای کار دریافت کرده و سپس برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید. بر حسب تجربه خرید بیزینس با رقم های کم هم ممکن است؛ اما به شدت بر روی شانس ویزا تاثیر گذار است و توصیه نمی شود.ما با کمک مشاورین املاک رسمی و با تجربه در این زمینه شما را همراهی نموده و بهترین و اقتصادی ترین موارد را با توجه به شرایط موجود برای شما انتخاب و تا انتهای مسیر همراه شما خواهیم بود.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ(start-up)

ویزای استارتاپ کانادا به صاحبان شرکت های بین المللی و خانواده های آنها در ایجاد شرکت در کانادا کمک میکند و به آنها اجازه میدهد برای وضعیت اقامت دائم درخواست دهند.برنامه استارت آپ کانادا یکی از بهترین روش های اخذ اقامت دائم در کانادا می باشد. در واقع استارتاپ، کسب و کار نوپایی است که عموماً در زمینه تکنولوژی فعالیت دارد. در طی چند سال اخیر سازمان مهاجرت کانادا، با هدف تشویق صاحبان کسب و کارها به مهاجرت به این کشور، روش ویزای استارتاپ کانادا را مطرح کرد تا دارندگان ایده ها و طرح های نو و کار آفرینان خلاق بتوانند با سرمایه گذاری در این کشور، بستر مهاجرت را برای خود مهیا نمایند.

شرایط ویزای استارتاپ کانادا

داشتن یک ایده تجاری خلاقانه برای راه اندازی بیزینس

داشتن حداقل آیلتس 5

وضعیت مالی خوب به اندازه یکسال زندگی در کانادا

گروه های سرمایه گذاری برای دریافت ویزای استارتاپ عبارتند از:

1.صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر

2.اینکوبیتورهای تجاری

3.گروه های سرمایه گذاری انجل

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

اخذ اقامت دائم کانادا

امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان

راه اندازی استارتاپ تا حداکثر 5 شریک در یک شرکت

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی (هنرمندان و ورزشکاران)

خود اشتغال در کانادا، به افرادی گفته می‌شود،که سابقه‌ای مرتبط با فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و هنری دارند.خود اشتغالی کانادا، برنامه‌ای برای جذب متقاضیان متخصصی است که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند.متقاضیان برنامه خوداشتغالی،باید قصد و توانایی ایجاد کسب‌و‌کاری در کانادا را داشته‌باشند،که حداقل برای خود آن‌ها اشتغال ایجاد کند.همچنین،آن‌ها باید سابقه همکاری در زمینه‌ فعالیت‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی را داشته‌باشند.متقاضیان، با ارائه مستنداتی در مورد سوابق فرهنگی، ورزشی و هنری خود، می‌توانند درخواست ویزای خود اشتغالی کانادا را بدهند.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق پیشنهاد شغلی

پیشنهاد شغلی یا جاب آفر در واقع نوعی دعوت‌نامه می‌باشد. دعوت‌نامه‌ای که از طرف یک کارفرما یا شرکت خارجی برای متقاضیان کار در خارج از کشور صادر می‌شود.به‌طور کلی قوانین اداره کار و امور مهاجرت اغلب کشورهای خارجی از جمله کانادا دارای شروطی برای مهاجرت کاری است. با ارائه این مدارک مهاجرین می‌توانند به‌عنوان نیروی کار متخصص برای کار در کانادا اقدام نمایند.لازم به ذکر است که پیش‌نیاز دریافت ویزای کار، اخذ دعوت‌نامه کاری می‌باشد. بنابراین نیروی کار متخصص که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی از جمله کانادا را دارند باید ابتدا از وجود نیاز کشور مقصد به تخصص خود اطمینان حاصل کنند. سپس، بعد از هماهنگی با شرکت خارجی و کارفرمای موردنظر، برای دریافت ویزای کاری اقدام نماید.

LMIA کانادا چیست؟

کارفرمایان کانادایی که قصد دارند نیروی کار خارجی استخدام کنند در بیشتر موارد بیش از استخدام، از وزارت کار کانادا تاییدیه استخدام دریافت کنند.پروسه دریافت LMIA بسته به اینکه نیروی کار خارجی در دسته دریافت کننده های حقوق بالا و یا حقوق پایین قرار بگیرد،متفاوت است.اگر حقوق تعیین شده توسط کارفرما حقوقی کمتر از میانگین استانی باشد،در دسته کارمندان با حقوق پایین قرار میگیرد.

شرایط دریافت LMIA کانادا چیست؟

کسب و کار قانونی داشته باشند.

نیاز واقعی به نیروی کار خارجی داشته باشند.

قادر به پرداخت حقوق به نیروی کار خارجی باشند.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از اسپانسرشیپی

ویزای اسپانسرشیپ کانادا یک برنامه مهاجرتی است که با عنوان ویزای خانوادگی شناخته می‌شود، یکی از افراد خانواده مقیم کانادا که شرایط حمایت از سایر اعضای مجاز را داشته باشد میتواند به آنها در گرفتن ویزا کمک کند. فرد اسپانسر شونده در دوره ای که منتظر دریافت اقامت دائم از طریق اسپانسرشیپ است باید شرایط مهاجرتی خود را داشته باشد.ایشان بدون ویزا، اجازه کار یا تحصیل را ندارند و در صورت تمایل باید درخواست ویزا کند.

به عنوان یک شهروند یا مقیم دائمی کانادا متقاضی می‌تواند برای:

 • همسر یا شریک زندگی
 • والدین
 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • فرزندان وابسته

برای اسپانسر شدن فرد باید حداقل 18 سال سن داشته باشد و از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد و تا زمانی که والدین اقامت دائم کانادا را دریافت کنند،این موضوع باید رعایت شود.بنابراین درآمد اسپانسر برای اسپانسرشیپ والدین یکی از شروط اصلی است.

اسپانسرشیپ به صورت قرعه کشی سالانه

اداره مهاجرت،پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) طی هفته مشخصی،دعوتنامه برای شهروندان و‌ مقیمان دائم کانادا که مایل به قرعه کشی اسپانسرشیپ والدین و مادر بزرگ و‌ پدربزرگ خود هستند،صادر خواهد کرد.
ثبت نام برای قرعه کشی اسپانسرشیپ والدین معمولا بین 13 اکتبر تا 3 نوامبر صورت می‌گیرد.
والدین و پدر بزرگ و مادربزرگ هایی که توسط فرزندان یا نوه های خود اسپانسرشیپ را دریافت کرده اند،مقیم دائم کانادا خواهند بود و از همه مزایای مربوطه مانند درمان رایگان،بهره مند خواهند شد.

حداقل درآمد مورد نیاز برای اسپانسرشیپ

اگر به فکر ویزای اسپانسرشیپ کانادا برای اعضای خانواده خود هستید. باید قبل از درخواست خود، یک اعلامیه ارزیابی از آژانس درآمد کانادا CRA برای 3 سال مالی گذشته دریافت کنید.درآمد مورد نیاز 3 سال مالیاتی که برای درخواست اسپانسرشیپی بر اساس جدول  Low Income Cut-Off (LICO) تعیین میشود.باید به این موضوع توجه نمایید که منظور از تعداد نفرات این جدول،فرد اسپانسر و اعضای خانواده تحت پوشش او در کانادا به علاوه افراد اسپانسر شونده از کشور دیگر است.برای اسپانسر کردن همسر،شریک زندگی و یا فرزند شرایط اثبات توانایی مالی متفاوت است.اما زمانی که درآمد شما برای اسپانسرشیپ کافی نباشد، میتوانید از همسر یا شریک زندگی برای تامین مخارج کمک بگیرید که البته تحت قرار داد باید به امضای طرفین برسد.

برای محاسبه میزان درآمد لازم اینجا کلیک نمایید.

اسپانسرشیپ

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص یا ماهر

آغوش کشور کانادا از دیرباز به روی نیروهای کاری ماهر بین المللی باصلاحیت بالا باز بوده است. اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی برای نیروهای متخصص است که به متقاضیان واجد شرایط مجوز اقامت دائم را صادر می کند.اداره مهاجرت کانادا از ابتدای سال 2015 میلادی سیستمی به نام express entry برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا راه اندازی کرده است.این سیستم درخواست هایی که نیروهای متخصص برای دریافت اقامت دائم کانادا تحت برنامه های فدرالی به صورت آنلاین و یا استانی دسته بندی میشود.نکته مهم این است که اکسپرس اینتری یک برنامه مهاجرتی نیست،بلکه سیستمی برای انتخاب برنامه های مهاجرتی موجود است.

به طور کلی اکسپرس اینتری برنامه های زیر را پوشش می دهد:

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker Program)
 • برنامه اسکیل تریدز فدرال (Federal Skill Trades Program)
 • کلاس تجربه کانادایی(Canadian Experience Class)
 • طرح های تحت برنامه های استانی (PNP)

شرایط برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال

این برنامه از یک سیستم امتیازدهی متفاوت برای ارزیابی استفاده می‌کند. سیستم اسکیل ورکر فدرال برای متقاضیان واجد شرایط و تمام اعضای خانواده و تحت تکفل جهت اخذ اقامت دائم این کشور طراحی شده است.در صورت کسب امتیاز در مرحله اول کاندیدای اصلی باید برای ورود به مرحله پول pool اکسپرس اینتری حداقل امتیاز 67 از یک سیستم 100 امتیازی را کسب کند تا وارد مرحله دوم کسب امتیاز شود و سپس در مرحله دوم کاندیدها یک پروفایل آنلاین در بخش Pool اکسپرس اینتری سابمیت می کنند که توسط سیستم جامع امتیازبندی CRS، از 0 تا 1200 امتیاز داده می شود. در صورتی که متقاضیان بتوانند در هر دو مرحله امتیازهای لازم را بدست بیاورند، دولت کانادا برای این افراد گواهی اقامت دائم PR کشور کانادا را صادر می کند.

به طور معمول متقاضیان واجد شرایط اسکیل ورکر فدرال توسط 6 فاکتور اصلی برای داشتن صلاحیت مهاجرت به کانادا ارزیابی میشوند. برخی از فاکتورها عبارتند از:

 • زبان
 • تحصیلات
 • سابقه کار
 • سن
 • پیشنهاد کاری و مشاغل هماهنگ شده
 • تطبیق پذیری

برای اینکه یک فرد به عنوان متقاضی اسکیل ورکر فدرال برای بخش pool اکسپرس اینتری مورد پذیرش قرار بگیرد،باید حداقل دارای شرایط اصلی زیر باشد:

 • از حداقل یکسال تجربه کاری مستمر و تمام وقت و یا معادل پاره وقت در 10 سال گذشته از مشاغل مورد نیاز و نظام مند اسکیل ورکر فدرال کانادا برخوردار باشد.
 • تجربه کاری متقاضی باید به ترتیب دسته بندی مشاغل نظام مند کانادا در یکی از دسته های مهارتی ناک صفر(مشاغل مدیریتی)، دسته مهارتی A( مشاغل تخصصی) و یا دسته مهارتی B(مشاغل فنی، تجارت و بازرگانی حرفه ای) قرار گیرد.
 • دارای مهارت و مدرک زبان یکی از زبان های رسمی کانادا یعنی انگلیسی و یا فرانسوی با حداقل معادل سطح CLB 7 باشد.
 • از تمکن مالی کافی برخوردار باشد.
 • در آزمایش مدیکال کانادا و گواهی عدم سوءپیشینه موفق عمل کند.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت (Immigration to Canada through company registration)

برخی افراد گمان می کنند که ثبت شرکت به تنهایی می تواند منجر به اخذ اقامت کانادا شود. باید خاطر نشان کرد که این گمان کاملا اشتباه است. ثبت شرکت زمانی می تواند آثار اقامتی داشته باشد که بیزنس پلن قابل دفاع ارائه شود و کسب و کار موجود به سود دهی برسد و گردش مالی داشته باشد تا دولت کانادا توجیه شود که شرکت ثبت شده در اقتصاد کانادا تاثیرگذار بوده و شما را به عنوان مقیم این کشور بپذیرد. با ثبت شرکت در کانادا ممکن است به شما ویزای توریستی کانادا برای رسیدگی به کسب و کار داده شود اما جهت دریافت اقامت کانادا بهتر است راه های سرمایه گذاری و نحوه ثبت شرکت در کانادا بررسی شود. همچنین برای ثبت شرکت در کانادا لازم است شاخص های تاثیرگذار و مهم جهت سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گیرد و شخص باید بتواند برای خود برآورد کند ثبت شرکت در کانادا چقدر هزینه دارد.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی (Immigrate to Canada through provincial programs)

برنامه استانی (PNP) یکی از بخش های اصلی سیاست های مهاجرت به کانادا است، طبق آمار های جدید به نظر می آید که نزدیک به 250،000 نفر برای سال 2021 تا 2023 از طریق برنامه نامزدهای منتخب استانی اقامت دائم کانادا را بدست می آورند.

برنامه ی استانی کانادا از سریعترین روش های موثر بر رشد اقتصادی مسیر مهاجرتی کانادا است. طی سالهای اخیر، دولت فدرال به تدریج میزان تخصیص سالانه استانها را برای PNP افزایش داده است، که اهمیت این برنامه ها را در فضای مهاجرت به کانادا نشان می دهد.

دولت کانادا برای توسعه و پیشرفت اقتصاد خود،به دنبال جذب نیروی کار می‌باشد و از طریق این برنامه می‌توان در سریع‌ترین زمان اقامت دائم کانادا را اخذ کرد. در برنامه استانی کانادا هر استان شرایط خود را دارد که با توافق اداره مهاجرت کانادا می‌تواند افرادی که امتیاز و شرایط لازم برای اقامت در استان خود را کسب کرده‌اند انتخاب نماید و به آن‌ها اقامت دائم تعلق می‌گیرد. متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایط و مهارت شغلی خود، متناسب با بازار کار هرکدام از استان ها، استان مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

مهاجرت در کانادا

آیا مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان ممکن است؟

یکی از بزرگترین موانع پیش رو برای متقاضیان مهاجرت به کانادا و اخذ ویزای کار کانادا، نداشتن مدرک زبان است. همانطور که می دانید زبان رسمی این کشور انگلیسی و فرانسه است. برای برقراری ارتباط و زندگی در جامعه کانادا نیاز به دانستن زبان انگلیسی و یا فرانسه است.

نداشتن مدرک زبان برای بسیاری از افرادی که در حرفه خود متخصص هستند و تجربه کاری بسیار عالی دارند، در هنگام مهاجرت، مشکلات بسیاری را فراهم می کند. مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان در برخی موارد امکانپذیر است ولی همانطور که قبلا اشاره شد، افراد برای کار و زندگی در کانادا نیاز به دانش زبان دارند.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

3 نوع آزمون و مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا مورد تایید است:

 1. آیلتس (IELTS)
 2. سلپیپ (CELPIP)
 3. تِف (TEF)

مدرک تافل (TOEFL) مورد تایید اداره مهاجرت کانادا نیست؛ هرچند برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا و مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توان از آن استفاده کرد.

مهاجرت به کانادا

حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟ در هر سن‌ و سالی که باشید، می‌توانید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. اما برنامه‌های مهاجرتی این کشور، شرایط سنی مختلفی را تعیین کرده‌اند برای نمونه کسی که بیش از ۵۰ سال سن دارد، بهتر است برای ویزای تحصیلی اقدام نکند.

مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا

مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا با توجه به نوع روش مهاجرتی، متفاوت است اما برخی از مدارک عمومی بود و در تمامی روش‌ها لازم بوده که در اینجا به آن‌ها اشاره میکنیم:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • عکس دیجیتالی
 • گواهی سوء پیشینه
 • اصل و کپی مدارک شخصی مانند شناسنامه، کارت ملی و کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان)
 • مدارک معتبر سوابق کاری و سابقه‌بیمه
 • نامه تمکن مالی معتبر صادره از بانک
 • مدرک معتبر و مدت‌دار زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP, IELTS, TEF)

شروع مهاجرت به کانادا باید از کجا باشد؟

مهاجرت به کانادا کار آسانی نیست ولی با تحقیقات درست و مدارک کامل و مشاوره با وکلا و مشاورین مهاجرت رسمی امکان پذیر است.چرا که اگر نقص مدارک و شرایط داشته باشید به راحتی رد میشوید اما اگر با راهنمایی درست،مسیر درست را انتخاب کرده باشید به راحتی میتوانید به کانادا مهاجرت کنید.

مهاجرت به کانادا

مشاورین رسمی مهاجرت کانادا (Regulated Canadian Immigration Consultant)

RCIC

مهاجرت به کانادا امری زمانبر بوده و نیاز به دانش تخصص کافی و تحقیق لازم در این باره دارد که قطعاً برای عموم افراد خارج از حوصله بوده و اشتباه در انتخاب روش و یا سایر اقدامات لازم، ممکن است ضرر مالی و زمانی برای شخص به همراه داشته باشد. از این رو انتخاب یک مشاور رسمی مهاجرت مناسب می‌تواند کلیه فرایند مهاجرت به کانادا را برای شما تسهیل کند.

مشاور رسمی مهاجرت می‌تواند از داخل یا خارج از کشور باشد، حال اینکه ما در کنیران هر دوی آن را برای شما فراهم خواهیم کرد تا هم در داخل کشور و هم در کانادا بتوانید به صورت کامل از مشاوره‌های لازم بهره‌مند شوید. کافی است فرم ارزیابی ما را تکمیل کنید.

چرا مشاور رسمی مهم است؟

مشاورین رسمی مهاجرت پس از گذراندن دوره های کالج یا دانشگاه و با موفقیت در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی و همچنین آزمون جامع حقوق انتخاب می‌شوند. آنها به صورت جدی تحت نظر هستند و سالیانه موظف به گذراندن دوره های آموزشی در راستای حفظ دانش خود می باشند. مشاورین غیر رسمی ملزم به رعایت این چهارچوب نمی‌باشند. از این رو همکاری با مشاور رسمی مهاجرت به طور قطع، اطمینان بیشتری خواهد داشت. قابل ذکر است  که ممکن است مشاور غیر رسمی در زمینه هایی از حقوق مهاجرت تحقیق کرده و تسلط نسبی بدست آورده باشد، اما با این حال به دلیل عدم التزام به رعایت استاندارد، و قوانین  سخت کالج ، همکاری با او توصیه نمی‌شود.

چطور بدانیم که یک مشاور رسمی است؟

در مورد وکلا، از وکیل خود کد فعالیت یا مجوز فعالیت در کانادا را درخواست نمایید.در مورد مشاورین عضو شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا شما میتوانید با یک جستجوی کد رسمی ، از رسمی بودن مشاور مربوطه اطمینان حاصل نمایید.

Shermin teymouri-morad با (RCIC# R709839) را در اینجا جستجو کنید و با اطمینان امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *